február 4, 2010

Svetlo do spálne

Na prvý pohľad by sa mohlo zdať, že spálňa si nevyžaduje veľkú pozornosť z hľadiska osvetlenia. V spálni sme väčšinou po tme, preto sa nám zdá, že nám postačí jediné centrálne osvetlenie. Opak je však pravdou. Práve v spálni sa môžeme maximálne vyhrať s jednotlivými druhmi osvetlenia. Spálňu totiž potrebujeme osvetliť nielen z praktického hľadiska, ale aj z dôvodu vytvorenia intímnej atmosféry. Najjednoduchšie je samozrejme nechať všetko na interiérové štúdio a ich profesionálov.

Hlavné a vedľajšie osvetlenie

Do spálne sa snažíme voliť dva typy osvetlenia – hlavné a vedľajšie. Hlavné osvetlenie v podobe zdroja svetla umiestneného na strope zabezpečí osvetlenie miestnosti, ktoré je potrebné napríklad pre bezpečné pohybovanie po miestnosti. Stropné svietidlo umiestňujeme približne do centra miestnosti, aby dokonale osvietilo každý roh. Na toto svetlo je potrebné zabezpečiť jemné tienidlo, ktoré zjemní intenzitu osvetlenia. Za toto môžeme považovať rôzne mliečne gule, ktoré umiestňujeme hlavne na lustre.

Doplnkové osvetlenie

Vedľajšie osvetlenie vyberáme podľa ostatného zariadenia miestnosti. Toto osvetlenie slúži najmä na vytvorenie atmosféry, ktorú potrebuje každá spálňa. Vedľajšie osvetlenie kombinujeme rôznymi prevedeniami svietidiel, a to závesnými lampami, stojacími svietidlami či rôznymi stolnými alebo nočnými lampami. Osvetľovanie týmito svietidlami zväčša neslúži praktickému účelu, ich cieľom je osvetlenie zaujímavých predmetov v spálni alebo vytvorenie intímnej atmosféry tlmeným, niekedy aj farebným osvetlením. Výnimku tvorí len nočná lampa, ktorú často využijeme pri čítaní knižky v posteli či pri hľadaní vecí v nočnom stolíku.

Myslite na šetrenie

Ako sme sa vyššie dozvedeli, na osvetlenie spálne sú kladené vysoké nároky, ktoré so sebou prinášajú vysokú spotrebu energie. Na osvetlenie sa preto snažíme používať sporiace žiarivky či LED žiarovky, ktoré značne znížia spotreby energie. V prípade farebných žiaroviek siahajte po tých s menším výkonom. Ich svetlo totiž neslúži na osvetlenie, ale len na tvorbu atmosféry v spálni. Na dotvorenie príjemnej atmosféry nezabúdajte ani na záclony a závesy. Tienenie je totiž s vnútorným osvetlením prepojené viac, ako by sa mohlo na prvý pohľad zdať.

Proudly powered by WordPress and Sweet Tech Theme